Depilacja laserowa – przygotowanie do zabiegu. Przed pierwszym zabiegiem należy umówić się na bezpłatną konsultację połączoną z próba laserową. Skóra na zabieg powinna być czysta, niczym nie posmarowana. Skóra w obrębie depilowanej powierzchni nie może być sucha, podrażniona. Jeśli tego wymaga, stosuj emolienty (kremy nawilżająco-natłuszczająco-kojące) kilka dni wcześniej. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji. Na konsultacji z próbą laserową zrobi to osoba wykonująca zabieg – umożliwi to ocenę barwy włosów. Włosy blond, siwe, rude stanowią przeciwwskazanie do zabiegu, z uwagi na brak lub małą skuteczność laserowej depilacji w ich przypadku.
Przed każdym zabiegiem, włosów nie można wyrywać (peseta, wosk, depilatory mechaniczne) przez okres 4 tygodni w przypadku twarzy i 6 tygodni w innych miejscach skóry. Można natomiast je golić, przycinać lub depilować odpowiednim kremem, choć ten ostatni sposób depilacji należy zakończyć tydzień wcześniej. Stosowanie kremów lub maści z Vit A, retinoidami, Vit. C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed każdym zabiegiem. Preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić 1 tydzień wcześniej.
Terapia doustna retinoidami wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem. 6. Leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec (! ), nagietek, herbata Figura 1, 2) wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem. Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. W szczególności zabieg jest możliwy 2 tygodnie po infekcji typu opryszczki wargowej lub płciowej. Aktywna opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Minimalna przerwa po insolacji naturalnej lub w solarium to 4-6 tygodni.